Minisite-microsite

Microsite – minisítě – weble

Microsite je označení pro samostatnou webovou stránku menšího rozsahu, jejímž cílem je většinou upozornit uživatele na marketingovou akci či speciální produkt.

Microsite by měla být výrazná, graficky zajímavá, často bývá doplněna o animace. Hlavním cílem je uživatele zaujmout a poté mu poskytnout důležité informace.

Dalším možným využitím je také vytvoření microsite jako podpůrného webu. V tomto případě slouží microsite ke zvýšení návštěvnosti hlavního webu a získání zpětných odkazů.

Microsites jsou rovněž často používány také ke zveřejňování „efektivních“ článků.

Microsites zveřejňující textový obsah mohou sloužit např. jako stránky či skupiny stránek obsahující informace o dovolených, událostech, svátcích nebo podobných záležitostech. Jejich účelem je uvést více detailních informací, než by mohlo být uvedeno na hlavní webové prezentaci. Namísto strukturování všech dat do jedné prezentace, jsou mnohdy vytvářeny dočasné, oddělené microsites – menší weby, informující o dílčích aktivitách, událostech, aspektech jistých tematických celků atp.

Microsites jsou rovněž často používány také ke zveřejňování „efektivních“ článků. Například maloobchodník se zábavními potřebami může vytvořit microsite obsahující texty o historii svátků jako Valentýn, Halloween nebo jiné podobné události. Komerční účel této stránky pak – kromě prodeje zboží – může jejím návštěvníkům poskytovat také jistou přidanou hodnotu; to právě jak kvůli prodeji, tak také pro svůj bohatý obsah vedoucí k větší úspěšnosti ve fulltextových vyhledávačích.

Microsites mohou být použity také k čistě komerčním účelům. A to k detailnímu popisu produktu, služby či celé společnosti, zvýraznění televizní či rádiové reklamní kampaně, k propagaci interaktivní soutěže (tzv. Advergaming); výjimkou není ani bohatý textový doprovod či podpora produktu nebo např. popis nové technologie. Microsite může např. zvýraznit nový produkt od stávající nabídky, naplno demonstrovat jeho přednosti a zaměřit se na jeho komplexní propagaci, jelikož v konkurenci ostatních produktů by mohl být v rámci prezentace méně vidět. Např. výrobce automobilů může prezentovat nový hybridní vůz a podporovat prodej prostřednictvím microsite zaměřené na popis výhod hybridních technologií.

Microsites mohou záměrně obsahovat množství klikatelných klíčových slov a kontextové reklamy (Pay per click či PPC) a být tak vytvářeny právě za účelem vydělat peníze na reklamě. Microsites jsou s podobným účelem vytvářeny také k udržování tematického okruhu bohatého na klíčová slova se záměrem získat vysoké hodnocení internetových vyhledávačů díky správně zvolenému uživateli vyhledávanému obsahu.

Vyšším typem microsites jsou satelitní weby, které dále rozšiřují především uživatelské funkce webu a tím si kolem sebe budují komunitu pravidelných návštěvníků a uživatelů. Jejich přidaná hodnota je proto mnohem vyšší a z hlediska svých cílů jsou mnohem efektivnější (např. proto, že s jejich uživateli se dá pracovat mnohem déle).

Microsite, rovněž nazývaná minisite, mini weby, či weblet, je webdesignerským názvem pro speciální malý web, fungující jako doplněk hlavní webové prezentace. Rovněž ji lze označit za prostředek marketingu. Hlavní stránka microsite má zpravidla také svou vlastní URL adresu nebo doménu.

Většinou jsou používány k prezentování specifického okruhu informací – ať již článků (nekomerčně) či společností nebo produktů (komerčně). Na microsite může odkazovat hlavní prezentace anebo může být microsite od hlavní prezentace úplně oddělena – např. odlišným grafickým provedením, ovládáním, záměrem, cílovou skupinou atp. Hlavní rozdíl microsite oproti hlavní prezentaci je její účel a soudržnost skupiny informací oproti širokému rozsahu hlavní prezentace (např. firemního webu). 

realizováno: